SIA “Fibenol Latvia” uzsāks priekšizpētes darbus un ietekmes uz vides izpēti Valmieras Industriālā parka 2. attīstības kārtas zemes vienībā ar 26 ha platību, lai noskaidrotu tās piemērotību iespējamās biorafinēšanas ražotnes būvniecībai. Publiskās izsoles rezultātā 27. augustā starp uzņēmumu un Valmieras novada pašvaldību tiek noslēgts apbūves tiesību līgums, kas dod tiesības uzņēmumam uzsākt visus nepieciešamos sagatavošanās darbus apjomīgās būvniecības ieceres īstenošanai. Jāatzīmē, ka plānotās ražotnes attīstība un projekta vērienīgums ir ilgtermiņa projekts abām pusēm, tāpēc, ja priekšizpēte būs sekmīga, ražošana varētu sākties ap 2030. gadu.
Imaverē (Igaunija) uzņēmums ir veiksmīgi izveidojis pilota iekārtu, kas veidota pēc komerciāla mēroga biorafinēšanas rūpnīcas parauga, lai zemas kvalitātes koksni pārvērstu funkcionālos biomateriālos. “Valmiera ir ļoti piemērota vieta Fibenol pirmajai komerciāla mēroga ražotnei,” stāsta Merili Palu, SIA “Fibenol Latvia” valdes locekle. “Pamatojoties uz sākotnējiem novērtējumiem, tā atbilst visām mūsu galvenajām prasībām: pietiekama platība, iespēja izveidot inženierkomunikācijas rūpnieciska mēroga projektā un stabili loģistikas savienojumi, tostarp dzelzceļa savienojums. Teritorijas mērķis, kas noteikts rūpnieciskai attīstībai, ir būtiska priekšrocība, un topošais industriālais parks sniedz sinerģijas iespējas ar citiem uzņēmumiem. Turklāt Valmiera ir augoša pilsēta, kas piedāvā labu dzīves vidi.”
Noslēgtā līguma uzraudzība un izpilde īstenojama vairākos posmos, ievērojot katras puses intereses, labas pārvaldības principus, kā arī efektīvus risku mazināšanas pasākumus, lai stratēģiski nozīmīgās investīcijas rezultētos ar ražotnes atvēršanu, tā sniedzot būtisku pienesumu valsts ekonomiskajai attīstībai, un iespējai ilgstpējīgāk izmantot Latvijas mežu resursus.
“Iepazīstoties ar Fibenol izmantoto tehnoloģiju, lai saražotu tirgū pieprasītus biomateriālus, esmu gandarīts, ka Valmiera izvēlēta kā sākums tik apjomīga, unikāla un inovatīva investīciju projekta īstenošanai. Esam par dabas kapitāla vērtību saglabāšanu, to efektīvu un ilgtspējīgu izmantošanu. Saredzam, ka ilgtermiņā no šādu investīciju piesaistes ieguvēji būs reģiona iedzīvotāji, kokrūpnieki un mežu apsaimniekotāji. Bioekonomikas nozare noteikta kā prioritārā Valmieras Industriālajā parkā, lai Vidzemes reģionā attīstītu produktu ar augstu pievienoto vērtību izstrādi un ražošanu. Arī pašreiz turpinām aktīvu dialogu ar visām institūcijām investīciju piesaistē, lai arī starptautiski būtu aizvien vairāk pieejama informācija par ieguldījuma iespējām industriālajās teritorijās un objektos. Valmieras Industriālajā parkā vēl ir iespējas veikt investīcijas, un Latvijā ir daudz resursu, kurus varētu izmantot ilgtspējīgāk un inovatīvāk,” vērtē Jānis Baiks, Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs.
Jāatzīmē, ka būtiska loma šo investīciju piesaistē Valmieras Industriālajam parkam ir Valmieras novada pašvaldības sadarbībai ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA), kas sniegusi atbalstu ekonomiskās transformācijas procesos, tostarp veicinot, lai Valmieras Industriālajā parkā darbotos komersanti no Viedās specializācijas sektoriem.
“Ja vēlamies celt Latvijas kopējo labklājību, mums jādomā ne tikai par eksportu, bet arī par savas ekonomikas pārveidi. Ir svarīgi, lai tādus resursus kā koksne, Latvijā pārstrādājam līdz augstas pievienotās vērtības produktiem, kuri ir pieprasīti pasaules tirgos. Uzņēmums Fibenol, izmantojot biorafinēšanas metodi, Valmierā attīstīs ražotni, kurā no koksnes iegūs bioloģiskas izcelsmes materiālus ceļu būvei, dažādu plastmasu ražošanai, ķīmiskajai rūpniecībai un citām vajadzībām, kur iepriekš tika izmantoti naftas produkti. Priecājamies, ka no vairākiem potenciālajiem attīstības virzieniem Fibenol izvēlējās tieši Valmieru. Tas ir pozitīvs signāls arī citiem investoriem,” stāsta LIAA direktors Raivis Bremšmits.
Par Fibenol
Fibenol ir tīro tehnoloģiju uzņēmums, kas ievieš inovatīvu un patentētu tehnoloģiju zemākas kvalitātes cietkoksnes pārstrādē funkcionālos biomateriālos. Šie bioloģiskie materiāli ir ilgtspējīga alternatīva fosilajiem materiāliem, kas rada lielu ietekmi uz vidi un nav atjaunojami, un tiek izmantoti tādos produktos kā līmes, izolācijas materiāli, biokompozīti un bitumena aizstājēji asfalta maisījumos. Turklāt šie jaunie biomateriāli palīdz samazināt atkarību no importētajām fosilajām izejvielām.
Nesen ekspluatācijā nodotā Fibenol pilotrūpnīca Igaunijā, ko līdzfinansēja Kopuzņēmums CBE, ir pagrieziena punkts biomateriālu nozarē, jo tā rūpnieciskā mērogā apstiprina jaunu, mūsdienīgu koksnes frakcionēšanas tehnoloģiju. Fibenol biomateriāli un tehnoloģija veicina uz bioekonomiku balstītas nozares attīstību un sekmē jaunu, inovatīvu, uz bioloģiskiem resursiem balstītu vērtību ķēžu izveidi. Ilgtermiņā Fibenol mērķis ir ne tikai piedāvāt biomateriālus, bet arī kļūt par savas tehnoloģijas globālu eksportētāju.
Latvijā plānotajai komerciāla mēroga biorafinēšanas ražotnei piešķirts valsts prioritāro investīciju projekta statuss un piekļuve paātrinātajiem iniciatīvas “Zaļais koridors” pakalpojumiem. Projekts ir saņēmis Latvija valsts valdības atbalstu, ko apliecina Saprašanās memorands, kas parakstīts starp Fibenol un Latvijas Ekonomikas ministriju, Finanšu ministriju, Zemkopības ministriju, Klimata un enerģētikas ministriju un LIAA. Projekts veicina Eiropas Savienības Zaļā kursa mērķu sasniegšanu, tostarp REPowerEU, Neto nulles emisiju industrijas akta, kā arī ES biotehnoloģiju un bioražošanas iniciatīvas īstenošanu.
SIA “Fibenol Latvia” ir Fibenol OÜ meitasuzņēmums. Tas tika izveidots, lai paplašinātu grupas darbību Latvijā.
Valmieras Industriālais parks ir 102 ha liela teritorija, kuru Valmieras novada pašvaldība attīsta vairākās kārtās. Potenciālo investīciju pieprasījumos un atkarībā no uzņēmējdarbības nozares, tiek izmantotas vairākas pieejas investīciju piesaistē, lai veicinātu investoru interesi par visu parka piedāvājumu – dažādām komersantu vajadzībām sagatavotām un attīstītāmām teritorijām.
Foto: Uģis Brālēns